PRODUKTY JANPOL PRODUKTY SZPITALNE

Baza wiedzy


Artykuły

Po przebudzeniu – kawa na udany dzień


Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez wypicia kawy. Również poza domem nie chcą oni rezygnować z tego przyzwyczajenia.


Dobry początek
 
Kawa zapewnia energię na wiele godzin intensywnej i wytężonej pracy, dlatego chętnie JANPOL_Po przebudzeniu - kawa na udany dzieńsięgną po nią goście biznesowi. Jej walory docenią też osoby, które przyjechały w celach turystycznych – przed nimi również dzień pełen aktywności. Goście, którzy pragną wyłącznie relaksu i wypoczynku, będą cieszyć się zapachem kawy, który wprawi ich w dobry nastrój. 


Spełnienie oczekiwań gości
 
JANPOL_Po przebudzeniu - kawa na udany dzieńKażdemu właścicielowi obiektu hotelowego zależy, aby gość wyjechał zadowolony, a swoją pozytywną opinią podzielił się z innymi. Na ocenę pobytu składa się wiele elementów. Jednym z nich z pewnością jest jakość serwowanych dań i napojów. Można zaryzykować stwierdzenie, że kawa jest nieodłącznym składnikiem w ofercie śniadaniowej wszystkich hoteli. Z reguły ten posiłek jest wliczony w cenę pobytu, dlatego można odnieść wrażenie, że goście nie powinni mieć w tym zakresie wygórowanych oczekiwań. Z drugiej strony wśród konsumentów wiedza na temat kawy jest coraz większa. Wiele osób miało możliwość skosztowania efektu pracy mistrzów – baristów. 

 
Mała czarna?
 
W przypadku kawy serwowanej do śniadania, doskonałym wyborem będą ziarna arabiki. JANPOL_Po przebudzeniu - kawa na udany dzieńGoście z przyjemnością będą delektować się rześkim napojem o subtelnym smaku i pobudzającym aromacie. Zdecydowanie warto postawić na znane marki i produkty klasy premium. Dobrze jest przygotować kilka wariantów, aby każdy mógł dokonać wyboru w zależności od swoich preferencji. W ofercie może znaleźć się włoskie espresso, cappuccino i latte macchiato. Dostępność mleka roślinnego z pewnością zostanie doceniona przez osoby na specjalnej diecie oraz miłośników zdrowego stylu życia. Ekspres automatyczny nowej generacji dogodzi podniebieniom nawet najbardziej wymagających gości. 
 
Warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty, m.in. sposób przechowywania kawy, który ma ogromny wpływ na zachowanie świeżości, walorów smakowych oraz mocy aromatu. Wskazane jest suche i chłodne miejsce oraz szczelnie zamknięty pojemnik. 
 
Warto pamiętać, że to właśnie niepozorna, serwowana do śniadania kawa jest najczęściej ostatnim smakiem, jaki gość zapamiętuje, opuszczając hotel. Dbałość o wysokie standardy zawsze procentuje i daje gwarancję zadowolenia klientów.

 
Fabryka Materacy JANPOL - Skontaktuj się z nami