PRODUKTY JANPOL PRODUKTY SZPITALNE

Baza wiedzy


Artykuły

Ekologia w Twoim hotelu


Świadomość na temat wpływu naszych zachowań na środowisko wzrasta. Ekologia coraz śmielej wkracza w kolejne obszary życia. Warto wziąć ten trend pod uwagę podczas projektowania, a później prowadzenia hotelu.

Możemy zyskać wiele – nie tylko czystsze środowisko, ale także przychylność grup klientów zorientowanych proekologicznie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na praktyki restauracji, sklepów, lokali usługowych i hoteli. Segregacja śmieci, stosowanie materiałów z recyklingu czy oszczędzanie energii nie wymagają wiele wysiłku, a są oceniane bardzo pozytywnie.

Projekt przyjazny środowisku
Już na etapie projektowania hotelu można pomyśleć o rozwiązaniach, które uczynią nasz obiekt przyjaznym dla środowiska. Warto porozmawiać o nich z architektem. Może się okazać, że inwestycje, które z początku wydają się kosztowne po czasie zwrócą się z nawiązką. Ten mechanizm jest doskonale widoczny na przykładzie żarówek energooszczędnych, które często są kilka razy droższe niż ich zwykłe odpowiedniki, natomiast zużycie energii i częstotliwość wymiany przemawiają zdecydowanie na ich korzyść. Podobnie jest z perlatorami, czyli specjalnymi nakładkami na krany. Napowietrzają one strumień wody lub po prostu go ograniczają. W skali całego hotelu pozwala to na zaoszczędzenie co miesiąc sporej sumy pieniędzy. Trzeba jednak najpierw zainwestować w jego ulepszenie.

Ekologia tkwi w szczegółach
Powyższe rozwiązania to coś, na czym skorzystamy finansowo, ale niekoniecznie będzie to widoczne dla gości. Aby podkreślić ekologiczny wizerunek hotelu, warto pomyśleć o drobnych, aczkolwiek łatwo zauważalnych zabiegach. Podstawą są kosze do segregacji śmieci dostępne dla klientów – powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie są potrzebne, czyli nie tylko recepcji czy bufecie śniadaniowym, ale także w pokojach i na zewnątrz hotelu. Materiały promocyjne takie, jak katalogi, wizytówki, przewodniki po okolicy, można wydrukować na ekologicznym papierze, a reklamówki zamienić na torby lniane. Dużym atutem hotelowej restauracji będą także dania przygotowane z produktów od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Jeśli korzystamy z ich usług lub po prostu zaopatrujemy kuchnię w żywność oznaczoną etykietami bio i eko, warto zaznaczyć to w karcie.

W trosce o surowce naturalne
Wyposażenie pokoi hotelowych również może być ekologiczne. Przykładem niech będą pokrowce Ecosphere Tencel firmy Janpol. Wykorzystywana do ich produkcji dzianina powstaje na bazie surowca, który podlega pełnej regeneracji. Materiał ten, dzięki naturalnemu pochodzeniu, zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, reguluje temperaturę ciała, a także przejmuje i odprowadza wilgoć wytwarzaną przez organizm w czasie snu. Łączy w sobie zatem cechy ekologiczne i użytkowe. Choć jest to produkt, który trudno zauważyć, to można o nim wspomnieć w hotelowej broszurze. W końcu dobrymi praktykami należy się chwalić.

Ekologiczna postawa nie wymaga wielkich gestów i poświęceń. Warto z tego czerpać i traktować to jako inspirację. To, co dziś nieśmiało pojawia się w niektórych domach i obiektach użyteczności publicznej, za kilkanaście lat będzie standardem. Wystarczy pomyśleć o tym wcześniej, a na pewno zostanie to odnotowane na plus przez otoczenie i gości hotelu.

 
Fabryka Materacy JANPOL - Skontaktuj się z nami